Elektrozaczepy standardowe

Elektrozaczep (zaczep elektromagnetyczny) – urządzenie elektromechaniczne będące elementem wykonawczym w szeroko rozumianych systemach kontroli dostępu. Służy do zdalnego, przewodowego odryglowywania drzwi, furtek, oraz szafek. Typowe zastosowania to monitoring, rejestracja czasu pracy (systemy RCP), systemy alarmowe i domofonowe. Elektrozaczep standardowo montowany jest w ościeżnicy drzwi i ściśle współpracuje z zamkiem klamkowym.

Elektrozaczepy do drzwi – przeznaczenie i montaż

Elektrozaczepy najczęściej stosowane są w drzwiach i furtkach w celu mechanicznego blokowania wejść, umożliwiając autoryzowany dostęp jedynie osobom uprawnionym. Mogą one pracować w trybie normalnie zamkniętym (elektrozaczepy awersyjne), które odblokowują się po podaniu zasilania lub w trybie normalnie otwartym (elektrozaczepy rewersyjne), które bez prądu pozostają odblokowane, a po podaniu napięcia zabezpieczają przejście. Te funkcjonalności zaczepów elektromagnetycznych wykorzystujemy w zaawansowanych systemach kontroli dostępu, systemach przeciwpożarowych i rejestracji czasu pracy (np. z czytnikami kart lub linii papilarnych) oraz z tradycyjnymi domofonami, videofonami i bramofonami. Dodatkowo elektrozaczep może być wyposażony w funkcje monitoringu, który sygnalizuje stan drzwi i poprawność ich zamknięcia (funkcja kontroli zamknięcia wykorzystywana jest często zamiast kontaktronu, przy montażu którego konieczne jest frezowanie skrzydła i ościeżnicy drzwiowej).

Zaczepy elektromagnetyczne montuje się zazwyczaj w ościeżnicy na wysokości zamka klamkowego, z którym współpracują. W taki sposób instaluje się zarówno elektrozaczepy awersyjne jak i rewersyjne, w zależności od pożądanej funkcjonalności systemu. W przypadku, gdy montaż na zamku głównym jest niemożliwy lub utrudniony, elektrozaczep może być zainstalowany jako zamknięcie dodatkowe powyżej zamka głównego (zazwyczaj 30-40 cm powyżej zamka klamkowego) lub w górnej części ościeżnicy (w położeniu poziomym). Tak zamontowany elektrozaczep współpracuje z zamkiem dodatkowym (zatrzask Hartte ALR z regulacją), ale nie stanowi głównego zabezpieczenia mechanicznego drzwi.

Wszystkie nasze ektrozaczepy sprzedawane pod marką BIRA oraz HARTTE są produktami polskimi, powstającymi z krajowych komponentów.

Elektrozaczepy Hartte z serii S

Elektrozaczepy Hartte z serii S to uniwersalne, standardowe elektrozaczepy do drzwi bez odporności ogniowej.

Mają symetryczną obudowę oraz regulowany zaczep w zakresie 4 mm (5 pozycji). Jest to zróżnicowana seria pod kątem możliwości doboru funkcji dodatkowych. Wykorzystywane w przypadku drzwi drewnianych, stalowych, aluminiowych, a także PVC w budynkach prywatnych i publicznych, Stosowane zarówno w systemach kontroli dostępu w biurach, obiektach komercyjnych, przemysłowych, jak również w budynkach wielomieszkaniowych

Elektrozaczepy Hartte z serii XS

Elektrozaczepy Hartte z serii XS są szczególnie polecane do wąskich profili (ich szerokość to zaledwie 16,2 mm szerokości). Dzięki swojej budowie montaż elektrozaczepu jest znacznie ułatwiony i sprawdza się zarówno w drzwiach prawych jak i w drzwiach lewych. Cechuje się regulowanym zaczepem w zakresie 3,5 mm o radialnym kształcie (wymaga mniejszego otworowania).

Dostępne w wersji przeznaczonej do drzwi prężących (modele -B) oraz z wbudowanym wyślizgiem do drzwi bezprzylgowych (modele –C).

Elektrozaczepy Hartte by Bira seria XS00 niskoprądowy

  • wąski (16,2mm szerokości)
  • radialny zaczep z zakresem regulacji 3,5mm
  • działa w zakresie 12-24 AC/DC
  • przeznaczony również do pracy ciągłej przy 12V DC
  • symetryczna budowa
  • do drzwi lewych i prawych
  • wytrzymałość mechaniczna – nacisk 3000N (300kg)
  • wytrzymałość mechaniczna – cykle otwierania 200 000